ABD Temsilciler Meclisinden Facebook’un Kripto Parası Libra’yı Dondur Çağrısı Geldi

Bugün ABD Temsilciler Meclisinden, Facbook yöneticilerinin canını oldukça sıkacak bir mektup kaleme alındı. Gelen mektup’ ta Libra’ yı dondur çağrısı yapıldı. Ayrıca mektup’ ta ciddi uyarılar da söz konusu.

Temsilciler Meclisinden Libra’yı Dondur Çağrısı!

Facebook’ un piyasaya sürmeye hazırlandığı kripto parası Libra sıkıntılı günler geçiriyor. Para henüz piyasaya sürülmeden piyasa ve kanun kapıcıları tedirgin etmeye devam ediyor.

Demokrat Partili üyeler ve ABD Temsilciler Meclisi, Facebook yöneticileri için kaleme alınan açık bir mektup yayınladılar. Finansal Hizmetler Komitesi ve bağlı alt kuruluşlar, Libra’ nın nasıl çalışacağıyla ilgili ve kullanıcı gizliliğini korumak için ne gibi önlemler alınacağı gibi konuların belirlenebilmesi için Libra ile ilgili yapılan çalışmalarının geçici olarak durdurulması çağrısında bulundular.

Mektupta imzası olan senatörlerin isimlerinin listesi şöyle:

Carolyn Maloney, Yatırımcı Koruma, Girişimcilik ve Sermaye Piyasaları Alt Komitesi Başkanı.

William Lacy Clay, Konut, Toplumsal Gelişme ve Sigorta Alt Komitesi Başkanı.

Al Green, Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi Başkanı.

Stephen F. Lynch, Finans Teknolojisi Görev Gücü Başkanı.

Maxine Waters, Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı.

Mektup, COO Sheryl Sandberg, Calibra’nın CEO’su David Marcus ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ e hitaben kaleme alındı.

Mektupta yazan aşağıdaki ifade dikkat çekti:

“Bu sadece 2 milyarı aşkın Facebook kullanıcıları için değil yatırımcılar, tüketiciler ve daha geniş kapsamlı düşünülecek olursa küresel ekonomi için mahremiyet, ticari, milli güvenlik ve para politikası gibi konularda kaygıları arttırıyor.”

coindesk

ABD Merkez Bankası Başkanı olan Jerome Powell, daha önce Libra hakkında “Libra üzerindeki regülasyonlar çok katı olacak” demişti.

Gelişmeler öyle görünüyor ki regülasyonlar sadece Libra’nın değil diğer tüm kripto para piyasaları oyuncularının canını da sıkabilir gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir