Facebook’ un Kripto Parası Büyük Bir Sorunla Karşı Karşıya Kalabilir

Facebook’ un yakın zamanda çıkacak olan kripto parası, vergi mükellefleri için bir sorun yaratabilir. Libra kullanıcıları, parayla yapılacak her türlü işlem karşısında vergi hesaplamasında zorlanacaklar. Facebook, kripto parasının benimsenmesini yavaşlatacak ve zorlaştıracak olan bu sorunu kabul ediyor.

Facebook’un kripto parası vergi mükellefleri için bir sorun yaratabilir

Facbook’ un yakında çıkacak olan kripto parası Libra, vergi mükelleflerinin her kripto parayı kaydetmeleri ve ilgili tüm sermaye kazançlarını gerekeceğinden dolayı ortaya bir sorun çıkabilir ve Facebook’ da bu sorunu kabul ediyor. Bu sorun kripto paranın birkaç fiat para biriminin sepetine bağlanıyor olması sebebiyle artıyor.

Bu durum da yeni çıkacak olan kripto paranın maliyetinin küresel döviz kurlarındaki dalgalanmaların ardından sürekli değişeceği anlamına gelmekte. Bu durum, Libra‘ yı gerçek dünyada kullanmak isteyen insanlar için sermaye kazancı ve zararı oluşturacak. Bir hukuk firması olan Clifford Chanc’ ın ortağı olan Dan Neidle, bu konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:

Çoğu ülkede kazançlar vergilendirilebilir olacak, yani tüketiciler tüm işlemlerini ve o andaki döviz kurlarını gösteren ayrıntılı bir vergi beyannamesi vermek zorunda kalacaklar ve vergi ödemek zorunda kalacaklar.

kriptoparahaber.com

Öte Yandan Bir Facebook Yetkilisi’ de Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Bu sorun sebebiyle İngiltere’de vergi mükelleflerinin, vergi yükümlülüğünü belirlemek için, bir sermaye kazancını, her türlü işlem için kazançlarını veya zararlarını bildirmeleri gerekecek, bu durum da vergi mükelleflerini zor durumda bırakabilir. Libra‘ yı sık kullanan biri, vergilerin hesaplanmasında zorlanabilir.

Bay Neidle, ortaya çıkan bu zorlukların kripto paranın kabulünü yavaşlatacağını düşünüyor.

Facebook sözcüsü de konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu.

İnsanlar, çalıştıkları yetki bölgelerinde yerel yasalara uygun olarak vergilerini doldurmaktan sorumlu olacaklar. Libra Blockchain üzerine inşa edilen birçok cüzdanın ve finansal hizmetin insanlara bunu yönetmelerine yardımcı olacak araçlar sağlayacağını umuyoruz.

kriptoparahaber.com

İlerleyen günlerde Libra hakkındaki ne gibi gelişmeler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir