Ripple Nedir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

2012 senesinde ortaya çıkmış bir ödeme ağı sistemi olan RippleNet’ in kripto para birimidir. Adı XRP olark geçer. Bildiğiniz üzere piyasada olan bir çok kripto para birimlerinin bir merkezleri bulunmamaktadır ancak Ripple’ da bu durum tam tersi bir şekildedir. Ripple’ ın bir merkezi bulunmaktadır. Ripple her ne kadar blockchain üzerinden işlem görüyor olsa da bütün defterler şirket tarafından yönetilmektedir.

Ripple’ ın asıl amacı, büyük miktarlardaki varlık ve para transferlerini güvenilir, hızlı ve ucuz bir yol ile blockchain üzerinden yapmaktır.

Ripple şirketinin CEO’ su Brad Garlinghouse’ dır ve dünyanın bir çok yerinde ofislere sahiptirler. Ripple şu anda piyasada bulunan kripto para birimlerinin arasında Bitcoin ve Ethereum’ un sonrasında listede kendine üçüncü sırada yer bulmaktadır.

Ripple bir merkeze sahip olduğu için ödeme sistemleri sağlayıcısı şirketlerin ve bankaların tercih ettiği bir kripto para, transfer sistemi olmasını sağlamıştır.

Ripple’ın Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

Ripple’ ın sahip olduğu blockchain teknolojisi sayesinde varlık ve para transferlerinde çok düşük maliyetlere yapılmasını ve çok kısa süre içinde uluslararası transfer imkanı sunmaktadır.

Ripple, piyasa değeri en yüksek üçüncü kripto para olması nedeniyle ve çok yüksek işlem hacmine sahip olması sebebiyle bir çok borsada işlem görmektedir. Bu da insanların Ripple’ a erimini kolaylaştırmaktadır.

Ripple’ ın, Bitcoin gibi bir merkezi olmayan kripto paraların aksine, değerinin kar eden bir şirkete dayandırılması, Ripple’ ı diğer kripto paralardan ayıran en önemli unsurdur.

Ripple, büyük ödeme sistemleri sağlayıcı şirketler ile ve bankalar ile yaptığı anlaşmalar sonucunda günden güne değerini arttırmaya devam ediyor.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılabilir?

Ripple’ ın diğer kripto para birimleri gibi madenciliği ya da üretimi yapılamamaktadır. Piyasada dolaşan tüm Ripple coinleri şirket tarafından üretilmektedir. Şirket 100 milyar adet Ripple üretmiş olsa da piyasaya sadece 40 milyar adet Ripple sunmuştur.

Şirket, Bitcoin ve diğer kripto paraların aksine daha farklı bir politika izlemektedir. Madencilikten farklı olan bu sistemde şirket tarafından üretilen her Ripple belirli aralıklarla piyasaya sürülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir